Limited Time Sale$389.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209112689 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $260.00 | Model Number | 209112689 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Work, watch, and play all day. Designed for long-lasting performance this HP 15-inch touchscreen laptop lets you speed through tasks and stay connected all day, with 8th Generation Intel Core Intel Core i3-8130U processor and IntelOptane memory*,**. With IntelOptane, get near SSD performance without sacrificing the storage of your traditional hard drive. This smart system accelerator learns from your everyday computing and helps your performance making everything fast, smooth, and responsive. A sleek and stylish design makes this eye-catching laptop easy to take anywhere. With its beautiful brushed keyboard and color-matched hinge, the smartly designed HP laptop looks as good as it performs.
| UPC | 192545382540 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | SDRAM |
| Model Name | 15-da0033wm |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| Chipset Type | Potentially H310, H370, or Z370 |
| Display Type | Touchscreen |
| Manufacturer | hp |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | 4AK78UA |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| Screen Finish | Glossy or Smooth |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i3-8130U |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i3 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories designed to interface with HDMI, USB, and Bluetooth |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, DVD-RW, HDMI, USB, USB 2.0 |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size, Brushed |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11b, 802.11g |
| Hard Disk Description | HDD |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 3.4 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400.00 |
| LithiumBattery Energy Content | 48 Watt Hours |
| External Testing Certification | Energy Star |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form