Limited Time Sale$251.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209120988 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $167.60 | Model Number | 209120988 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Acer Aspire 5 A515-45-R74Z comes with these high level specs: AMD Ryzen 5 5500U Hexa-Core Mobile Processor 2.1GHz with Precision Boost up to 4.0GHz (Up to 8MB L3 Cache), 15.6" Full HD (1920 x 1080) widescreen LED-backlit IPS Display, AMD Radeon Graphics, 8GB DDR4 On-Board Memory, 256GB NVMe SSD, 1 - Available Hard Drive Bay, True Harmony Technology, Two Built-in Stereo Speakers, Acer Purified.Voice Technology with Two Built-in Microphones, Intel Wireless Wi-Fi 6 AX200 802.11ax Dual-Band 2.4GHz and 5GHz featuring 2x2 MU-MIMO technology, 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN (RJ-45 port), Bluetooth 5.0, HD Webcam (1280 x 720), 1 - USB 3.2 (Type-C) Gen 1 port (up to 5 Gbps), 2 - USB 3.2 Gen 1 Ports (one with Power-off Charging), 1 - USB 2.0 Port, 1 - HDMI 2.0 Port with HDCP support, Backlit Keyboard, Lithium-Ion Battery, Up to 11-hours Battery Life, Windows 11 Home, 3.88 lbs. | 1.76 kg (system unit only) (NX.A84AA.005).
| UPC | 195133137102 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Silver |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | A515-45-R74Z |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.88 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 11 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Acer |
| Model Number | NX.A84AA.005 |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, Laptop, Power Cord |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Stereo speakers |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | Ryzen 5 5500U |
| Has Color Screen | No |
| Operating System | Windows |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, USB devices, wireless accessories |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, Ethernet, HDMI, USB 2.0, USB 3.2 Gen 1 |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Hard Disk Interface | USB 3.2 |
| Speaker Description | stereo speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5000 Series |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | One-year International Travelers Limited Warranty (ITW) |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Memory Slots Available | 1 |
| Microphone Form Factor | Acer Purified Voice with two built-in microphones |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 24 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Battery Average Life Standby | 11 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 48 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.31"L x 9.86"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form