Limited Time Sale$359.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209072707 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $240.00 | Model Number | 209072707 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
To meet the advertised specifications, the original factory seal is opened by our professional engineers for upgrade purposes. This product includes a 1-year warranty provided by Smartisan Tech. This laptop is equipped with the powerful Intel Core 5 120U processor, along with generous RAM and Storage. Enjoy effortless multitasking on its 14" FHD IPS LED display with an integrated camera. This laptop is designed with additional features to cater to your specific needs. Camera privacy shutter. The extended battery life ensures you can stay focused for longer periods. Stay connected with ample ports for all your devices. Built to support your workflow, whether at home or on the go. Experience the enhanced security and performance of Windows 11 Home, with fast boot times and responsive operations.
| UPC | 192876192450 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ASUS Laptop |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | Vivobook 14 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core 5 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive/In-Cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, audio devices, printers, etc. |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit, Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 9.31"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Camera Privacy Shutter, HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form