Limited Time Sale$221.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209122643 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $147.60 | Model Number | 209122643 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The 2025 Lenovo IdeaPad 1i offers great value with a fast Intel processor in a slim, 0.70" design that makes multitasking easy. Enjoy up to 10 hours of battery life with quick charging. Maximize your screen space with narrow bezels on all sides, and get clear sound from Dolby Audio speakers. Start up instantly with Flip to Start. Improve your video calls with a 1MP camera that has a privacy shutter and Smart Noise Canceling to block background noise.Processor: Intel Celeron N4500 (Up to 2.8 GHz, 4MB L3 Cache, 2 cores, 2 Threads)Graphics: Intel UHD GraphicsOperating System: Windows 11 Home in S modeMemory: 12 GB DDR4 SDRAMStorage: 1.1 TB (500 GB NVMe SSD + 128 GB eMMC 5.1 + 500 GB Ext Drive)Display: 15.6" HD (1366 x 768) TN 220nits Anti-glareConnectivity: Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.2 comboAudio: Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby AudioWebcam: HD 720p with Privacy ShutterKeyboard: Full-size keyboard with numeric keypadPorts:1x USB 2.01x USB-A 3.2 Gen 11x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only)1x HDMI 1.4b1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)1x Card reader1x Power connectorBattery: 3-cell, 42 Wh Li-ion batteryColor: SandDimensions (W x D x H): 14.18 x 9.29 x 0.70 inchesWeight: 3.42 lbsAccessory: MarxsolAccessory (6-in-1 USB-C docking station hub, 500GB External Drive, USB extension cord, HDMI cable, mouse pad, and wireless mouse)Software: Free Microsoft 365 1 Year Subscription
| UPC | 193386669456 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Sand |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 2025 Lenovo IdeaPad 1i |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.4 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | 2025 Lenovo IdeaPad 1i |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 1 Year Microsoft 365, Charger |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1100 GB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4500 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Celeron N |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other USB/HDMI/Bluetooth/Wi-Fi compatible devices |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI, Media Card, USB 3.1 Type A, USB 3.1 Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | Gemini Lake |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Keypad, Microphone |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 2800 MHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 12 GB |
| Specific Uses For Product | Work, School, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form