Limited Time Sale$473.88 cheaper than the new price!!
| Management number | 209096008 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $315.92 | Model Number | 209096008 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo Flex 2-in-1 Laptop 15.6-inch Full HD Touchscreen LED Intel Core i7-8565U 8GB 512GB SSD NVIDIA GeForce 2GB Win 10
| UPC | 193268843776 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black or Silver |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | IdeaPad Flex-15IWL |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 16 ounces |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Coffee Lake |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | IdeaPad Flex-15IWL |
| Video Output | HDMI |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Intel Core i7-8565U |
| Has Color Screen | No |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i7 8565U |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | USB devices, Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Student, Multimedia, Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Battery Average Life Standby | 10.5 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 5 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Media Reader |
| Other Special Features of the Product | Portable |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form