Limited Time Sale$419.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117780 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $280.00 | Model Number | 209117780 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: 13th Gen Intel Core i5-1334U Processor (12 MB cache, 10 cores, 12 threads, 4.60 GHz, 15 W)br/> Graphics: Intel Iris Xe Graphics Operating system: Windows 11 Home Memory: 24GB DDR4 RAM Hard Drive: 1TB Storage (512GB PCIe NVMe M.2 SSD + 500GB External) Optical Drive: No Display: 15.6" FHD (1920 × 1080), LED Touchscreen, Anti-Glare, 60 Hz, 45% NTSC, 220 nits, IPS Connectivity: Wi-Fi 6, Bluetooth Audio: High Definition Audio Speakers: Stereo speakers, 2 W x 2 = 4 W total Keyboard: Full-Size Keyboard with Numeric Keypad Touchpad: Precision touchpad Built-in HD Webcam: Integrated widescreen FHD (720p) Webcam with Single Digital Microphone Ports: 1 × USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 × USB 3.2 Gen 1 Type-C 1 × USB 2.0 1 × Headset Jack 1 × HDMI 1.4 1 × SD Card Reader 1 × Power Jack Battery: Up to 6 Hours Color: Carbon Black Dimensions L × W × H (inches): 14.11 × 9.27 × 0.75 Weight: 3.66 lb Included Software: McAfee+ Premium 30-day trial, Microsoft 365 30-day trial, Microsoft Copilot
| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Inspiron 15 |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | Dell Inspiron 15 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1334U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other Bluetooth/Wi-Fi enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 24 GB |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, USB, HDMI, SD card reader |
| Ram Memory Maximum Size | 24 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.27"W x 0.75"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form