Limited Time Sale$431.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209125271 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $287.60 | Model Number | 209125271 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Power to do what matters most. The HP 15.6 inch Laptop PC combines the reliable processing power of an Intel i3 processor, ample storage, and powerful graphics, giving you the power and capacity to do more. With a thin and light design, take this PC anywhere. Do more with a micro-edge HD display and enjoy vivid and flicker-free images.Processor: Intel Core i3-1215U (Up to 4.4 GHz Max Boost Clock, 10 MB L3 Cache, 6 cores, 8 threads)Graphics: Intel UHD GraphicsDisplay: 15.6-inch diagonal, HD (1366 x 768), touch, micro-edge, BrightViewOperating system: Windows 11 ProSoftware: Free Lifetime Microsoft OfficeMemory: 32 GB DDR4-3200 MT/s RAMStorage: 1.5TB Storage (1TB PCIe NVMe M.2 SSD + 500 GB External Hard Drive)Optical Drive: NoConnectivity: Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3 comboAudio: HD Audio with stereo speakersKeyboard: Full-size, natural silver keyboard with numeric keypadWebcam: HP True Vision HD camera with privacy shutter and mic mute keyPorts:1x USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only)2x USB Type-A 5Gbps signaling rate1x HDMI 1.4b1x Headphone/microphone combo1x AC smart pinBattery: 3-cell, 41 Wh Li-ion battery, Up to 9 hoursColor: Natural SilverDimensions (W x D x H): 14.17 x 9.29 x 0.73 inchesWeight: 3.52 lbsAccessory: MarxsolAccessory (6-in-1 USB-C docking station hub, USB extension cord, HDMI cable, mouse pad, wireless mouse, and 500GB external drive)
| UPC | 194441115741 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 2025 Premium 15 Laptop |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.52 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 9 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | HP 2025 Premium 15 Laptop |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, MarxsolAccessory bundle (6-in-1 USB-C Docking Station Hub, HDMI cable, USB cable, mouse pad, wireless mouse, 500GB portable hard drive), Windows 11 Pro license |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1.5 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i3-1215U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, USB devices, HDMI devices, Bluetooth devices, Wi-Fi devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI, USB 3.0 Type A, USB 3.0 Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Keypad, Microphone |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | BrightView, HD Audio, Lifetime MS Office, Numeric Keypad, Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form