Limited Time Sale$71.93 cheaper than the new price!!
| Management number | 209102721 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $47.95 | Model Number | 209102721 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 724129229745 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Transparent Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ASUS Chromebook CX1 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Compact |
| Item Weight | 2.9 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 12 Hours |
| CPU Codename | Jasper Lake |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | Intel Celeron N4500 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | CX1400CKA-AS44F, Powercord and Adapter, User Guide |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Video Processor | Chrome |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4500 |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External keyboards, mice, headphones, storage devices, displays, printers, etc. |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 4 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Numeric Keypad, Touch Pad |
| Keyboard Description | QWERTY keyboard |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR4X |
| Connectivity Technology | WiFi 6, Bluetooth 5.2 |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| LithiumBattery Energy Content | 2.6 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 S |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form