Limited Time Sale$441.58 cheaper than the new price!!
| Management number | 209119330 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $294.39 | Model Number | 209119330 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The HP Victus 15 is the perfect laptop for anyone who demands high performance and power with every click. Equipped with an Intel Core i5 processor and NVIDIA GeForce RTX 4050 graphics, it provides the perfect combination of outstanding speed and graphics for gaming, content editing and intense multi-driving. Its 15.6-inch 144 Hz Full HD display delivers sharp images and smooth movements, while RAM and SSD storage provide super-fast charging time and stable performance even under pressure.
| UPC | 198990088228 |
|---|---|
| Brand | HP |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 15-FA2082 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 3.52 Kilograms |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | B5EQ3UA#ABA |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Notebooks |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 13420H |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | Mice, keyboards, external displays, storage devices, printers |
| Display Technology | LED |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size English layout |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | Not include |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | USB-C, USB-A, HDMI, Ethernet, Audio |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 0.79"W x 9.84"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form