Limited Time Sale$268.20 cheaper than the new price!!
| Management number | 209096840 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $178.80 | Model Number | 209096840 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Statement: Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertisedBrand: LenovoProduct Name: Lenovo IdeaPad 3i LaptopProduct Line: IdeaPad 3iProcessor Manufacturer: IntelOperating System: Windows® 11 Home in S modeProcessor: Intel® Core™ i5-1135G7 (4C / 8T, 2.4 / 4.2GHz, 8MB)Processor Core: 4 CoresProcessor Type: Core i5Processor Generation: 11th GenProcessor Speed: 2.4 GHzProcessor Maximum Turbo Speed: 4.2 GHzGraphics: Integrated Intel® Iris® Xe GraphicsDisplay: 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare, TouchScreen Resolution: 1920 x 1080 (Full HD)Memory: Up to 36GB DDR4 RAMHard Drive: Up to 1TB PCIe SSDStorage Type: SSDWireless Technology: Wi-Fi® 6, 11ax 2x2 + BT5.1Speakers: Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby® Audio™Camera: HD 720p with Privacy ShutterMicrophone: 2x, ArrayTouchscreen: On-cell, 10-point Multi-touchColor: Arctic GreyBattery: Integrated 45WhPorts:1 x USB 2.01 x USB 3.2 Gen 11 x USB-C® 3.2 Gen 1 (support data transfer only)1 x HDMI® 1.4b1 x Card reader1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)1 x Power connectorDimensions: 14.14 x 9.31 x 0.78 inchesWeight: 3.63 lbs
| UPC | 196803504972 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Arctic Grey |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo IdeaPad 3i |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.6 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Chipset Type | Intel® H410 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo IdeaPad 3i |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Accessories |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Audio features | Basic stereo speakers and headphone/microphone combo jack |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | 6/802.11ax |
| CPU Model Number | 1135G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 S |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | on-cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Ethernet, Headphone, USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone, Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 36 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 0.78"W x 9.31"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home in S mode |
| Notebook Pointing Device Description | Touchscreen |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form