Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117385 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209117385 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
B09MF7DSMQ
| UPC | 195891976272 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Platinum Grey |
| Voltage | 3.7 Volts |
| RAM Type | DDR DRAM |
| Model Name | IdeaPad 3 15ITL05 |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5.2 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 5.5 Hours |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 81X800ENUS |
| Power Device | 65W Round Tip (2-pin, Wall-mount) |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 1 |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Audio features | High Definition (HD) Audio |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 2 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | i3 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i3 Family |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, video conferencing devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Memory Clock Speed | 4.1 GHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | The speaker features high-definition audio for clear and crisp sound. |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SO-DIMM |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Built-In |
| Optical Storage Device | CD-ROM |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 220 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 35 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 1"L x 1"W x 1"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 |
| Notebook Pointing Device Description | Touch Screen |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form