Limited Time Sale$473.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209082654 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $315.60 | Model Number | 209082654 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sells computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untested Processor: AMD Ryzen 5 8640HS 6-Core (Base Clock 2.4GHz, Up to 4.9 GHz, 6 cores, 12 threads, 16MB L3 Cache) Graphics: AMD Radeon Graphics Integrated Operating System: Microsoft Windows 11 Pro Memory: 8GB DDR5-6400MHz RAM Hard drive: 2TB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive Display: 16" WUXGA (1920 x 1200) IPS Touchscreen 300 nits, 62.5% sRGB, AMD FreeSyn, 60Hz, Thin Bezel LCD Display Keyboard: Backlit keyboard Camera: 5MP IR camera Audio: Poly Studio with dual speakers Wireless: MediaTek Wi-Fi 6E (2x2) and Bluetooth 5.3 Ports & Slots: 2 x USB-C 3.1, 2 x USB-A 3.1, 1 x HDMI 2.1, 1x Headphone/Microphone Combo Jack Weight: 4.23 lbs Color: Black Power Supply: 4-cell 65 watts Li-Ion Battery Dimensions: 14.04 x 9.68 x 0.72 inches Accessories: w/ 9H HDMI Cable
| UPC | 193905532148 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Meteor Silver |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | HP Envy x360 16 |
| Item Weight | 4.2 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | HP Envy |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.9 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 5 8640HS |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 6400 RPM |
| Cache Memory Installed Size | 16 MB |
| LithiumBattery Energy Content | 65 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.04"L x 9.68"W x 0.72"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form