Limited Time Sale$281.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209123423 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $187.60 | Model Number | 209123423 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Say hello to the 2025 Flagship HP PC built with dependable technology, next-level power, and rock-solid performance that turns your to-do lists into to-done lists. Get your hustle on with the reliable processing of an Intel processor. With ample storage space and the Copilot key for quick AI access, this PC has all the must-haves to get your hustle on.Accessory: HubxcelAccessory (Rechargeable wireless earbuds, USB extension cord, HDMI cable, mouse pad, wireless mouse, and 500GB external drive)Processor: Intel Core i3-N305 (Up to 3.8 GHz Max Boost Clock, 6 MB L3 Cache, 8 cores, 8 threads)Graphics: Intel UHD GraphicsDisplay: 15.6-inch diagonal, HD (1366 x 768), micro-edge, anti-glareOperating system: Windows 11 ProSoftware: Free Lifetime Microsoft OfficeMemory: 16 GB DDR4-3200 MT/s RAMStorage: 628 GB (128 GB UFS + 500 GB External Drive)Optical Drive: NoWireless Connectivity: Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.4 comboAudio: HD Audio with stereo speakersKeyboard: Full-size, soft gray keyboard with numeric keypadWebcam: HP True Vision HD camera with privacy shutter and mic mute keyPorts:1x USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only)2x USB Type-A 5Gbps signaling rate1x HDMI 1.4b1x Headphone/microphone combo1x AC smart pinBattery: 3-cell, 41 Wh Li-ion battery, Up to 9 hoursColor: Natural SilverDimensions (W x D x H): 14.17 x 9.29 x 0.73 inchesWeight: 3.52 lbs
| UPC | 194721629708 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 15 Flagship Laptop 2025 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 3.52 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 9 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | HP 15 Flagship Laptop 2025 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Rechargeable wireless earbuds, USB extension cord, HDMI cable, Mouse Pad, Wireless Mouse, 500GB portable external drive |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Processor Brand | HP |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i3-N305 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | wireless earbuds, HDMI cable, USB Cable, Mouse Pad, Wireless Mouse, 500GB portable external drive, USB Type-C devices, USB Type-A devices, HDMI devices, headphone/microphone combo devices, Wi-Fi devices, Bluetooth devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI, USB 3.1 Type A, USB 3.1 Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Keypad, Microphone |
| Keyboard Description | Full-size |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Fast Charge, HD Audio, Lifetime MS Office, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form