Limited Time Sale$509.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209084521 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $340.00 | Model Number | 209084521 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core i3-N305 Processor (8 Cores, 8 Threads, 6MB L3 Cache, Base Frequency at 0.8 GHz, Up to 3.8 GHz at Max Turbo Frequency) Graphics: Intel UHD Graphics Operating system: Windows 11 Home 64-bit with Microsoft Copilot integration Memory: 32GB DDR4 3200 MHz Hard Drive: 1TB PCIe SSD Optical Drive: No Display: 15.6 in diagonal, FHD (1920 x 1080), anti-glare touchscreen, IPS, micro-edge, BrightView, 250 nits, 45% NTSC Connectivity: Wi-Fi 6 (802.11ax) + Bluetooth 5.3 combo Audio: Stereo speakers with HD Audio support Microphone: Integrated dual array digital microphones with AI noise reduction and microphone mute key Keyboard: Full-size keyboard with Numeric Keypad Touchpad: Precision touchpad with multi-touch gesture support Built-in HD Webcam: HP True Vision 720p HD camera with privacy shutter Certification: ENERGY STAR certified, EPEAT Gold registered Ports: 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone/microphone combo 1 x AC Smart pin adapter plug Battery: Up to 10.25h battery life Color: Moonlight Blue Dimensions L x W x H (inches): 14.17 x 9.29 x 0.73 Weight: 3.53 lbs
| UPC | 194850719882 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Pavilion |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | HP Pavilion |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i3-N305 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core i3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other USB/HDMI/Bluetooth/Wi-Fi compatible accessories |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, USB-A, USB-C, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student, Multimedia, Travel |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form