Limited Time Sale$398.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209097855 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $266.00 | Model Number | 209097855 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
PRODUCT OVERVIEWDetailed Configuration:Substantial high-bandwidth 16GB RAM to smoothly run your games and photo- and video-editing applications, as well as multiple programs and browser tabs all at once. A flash-based 1024GB SSD has no moving parts, resulting in faster start-up times and data access, no noise, and reduced heat production and power draw on the battery.Key Specifications:Screen Size (inches): 17.3Screen Resolution: 1600 x 900Touch Screen: YES2-in-1 Design: NOProcessor (CPU): AMD Ryzen 5 7430USystem Memory (RAM): 16GB RAM Storage: 1024GB SSD Graphics Type: IntegratedGraphics: AMD Radeon GraphicsOperating System: Windows 11 ProPorts: 1 xUSB Type-C 5Gbps signaling rate,2x USB Type-A 5Gbps signaling rate,1x HDMI 1.4b,1x Headphone/Microphone Combination Jack,1xAC Smart pinBacklit Keyboard: NOFingerprint Reader: NOConectivity: Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.4 wireless cardBattery: 3-cell Lithium-ionDimensions (inches): 15.78 x 10.15 x 0.81Weight (lbs): 4.82
| UPC | 198990687728 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Resolution | 1600x900 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.82 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 1024 GB |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 5 7430U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| CPU Model Generation | 7000 Series |
| Graphics Description | AMD Radeon Graphics |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.81"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form