Limited Time Sale$132.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209111222 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $88.00 | Model Number | 209111222 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo
| UPC | 193386390053 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| Voltage | 120 Volts |
| RAM Type | Unknown |
| Model Name | C340-11 81TA |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 2.65 Pounds |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| Display Type | HD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | 81TA0000US |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | USB Type C |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 32 GB |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Celeron N4000 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron N4000 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that interface with USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Headphone, MicroSD, USB |
| Cellular Technology | wifi |
| Hard Disk Interface | SSA |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600,Intel UHD 600 Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Consumer |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| LithiumBattery Energy Content | 15.2 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 11.4"L x 8.2"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Media Reader |
| Other Special Features of the Product | HD Graphics, Memory Card Slot, Wifi |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form