Limited Time Sale$1,115.86 cheaper than the new price!!
| Management number | 209110860 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $743.91 | Model Number | 209110860 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell's most powerful 16" workstation16" mobile workstation with two chassis options designed around your performance requirements.Features & Design | Operating SystemAvailable with Windows 11, Windows 10 or Ubuntu.
| UPC | 884116438496 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Precision 7000 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | All-in-One |
| Screen Size | 16 Inches |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Model Number | 7670 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, E5 Power Cord 1M US, Lithium Ion Battery, Mobile Precision 7670, Quick Setup Guide for Mobile Precision 7670, Safety and Regulatory Documents English,French,Dutch |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Item Type Name | Mobile Workstation |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | i7-12850HX |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | internal |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | [Inferred list of compatible devices based on ports and connectivity technologies] |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX A1000 |
| Graphics Description | GeForce RTX A1000 |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Multimedia |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 3 year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | No Information Available |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 4400 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.2"L x 14"W x 0.98"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Notebook Pointing Device Description | touch pad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form