Limited Time Sale$875.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209098496 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $584.00 | Model Number | 209098496 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The HP Victus 16 Gaming Laptop unleashes your true potential with the power to turn your games to max settings and live your best uninhibited gaming life. With the firepower of the 13th Generation Intel Core i7-13700H processor and new NVIDIA GeForce RTX GPU, you can see the game the way it's meant to be played. It's not all about what’s under the hood, but with our optimization software, OMEN Gaming Hub, everything under the hood is that much better. Look at the computer you’re currently using and ask yourself this question: Does this PC really represent who I am as a gamer? If your answer is no, my perfect PC has a crisp high refresh rate screen with an immersive micro-edge bevel while still being super affordable, congratulations! The new HP Victus 16 was made just for you. HP Fast Charge goes from 0 to 50% charge in approximately 30 minutes. The HP Victus 16 comes with a 230 W Smart AC power adapter. Plus, made with the planet in mind, this HP notebook is EPEAT Gold registered and ENERGY STAR certified. HP is here to help. This HP computer comes with 1-year limited hardware warranty and 1-year limited technical support for software and initial setup with 24-hour, 7 days a week web support when shipped from and sold by Amazon.com. 1 month trial offer - Promotional offers may be for new members only and/or not be valid for all members and are only available for a limited time. Credit card and Xbox account required. After promotional period, subscription automatically continues at the then current regular price (subject to change), unless cancelled, plus applicable taxes. To stop being charged, cancel your subscription or turn off recurring billing in your Microsoft account (account.microsoft.com/services) or on your Xbox console, before the next billing date. For more details, see support.xbox.com/help/subscriptions-billing/manage-subscriptions/cancel-recurring-billing-or-subscription. Purchase of Xbox Game Pass Ultimate automatically upgrades your existing Xbox Live Gold, Xbox Game Pass (PC or Console), and/or EA Play membership(s) to Xbox Game Pass Ultimate at a conversion ratio each based on days remaining. Learn how this works at xbox.com/gamepass. See Microsoft xbox.com/en-US/legal/subscription-terms for more details.
| UPC | 197192651148 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Victus Gaming Laptop 16-r0010nr |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Standard laptop |
| Item Weight | 5.15 Pounds |
| Screen Size | 16.1 Inches |
| Battery Life | 7.15 Hours |
| CPU L3 Cache | 24 MB |
| Chipset Type | Intel integrated SoC |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Model Number | 7L9D4UA#ABA |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Victus Gaming Laptop 16-r0010nr |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Item Type Name | Laptops |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| CPU Model Number | 13700H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi connections. |
| Display Technology | IPS |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB, USB Type C |
| LAN Port Bandwidth | 1 Gbps |
| Memory Clock Speed | 5200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| Speaker Description | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Wireless Technology | Bluetooth 5.3, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13 |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Full-size, 1-zone RGB backlit, moonstone grey keyboard with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | 512 GB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2 x 8 GB |
| Optical Storage Device | No Optical Storage Device |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| Connectivity Technology | Integrated 10/100/1000 GbE LAN, Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Gaming, Home |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 70 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.53"L x 10.21"W x 0.9"Th |
| Automatic Backup Software Included | 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee LiveSafe, Windows 11 Home |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 4 |
| Notebook Pointing Device Description | HP Imagepad |
| Other Special Features of the Product | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo, 16 GB DDR5-5200 MHz RAM (2 x 8 GB), 16.1" diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, 7 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB, Intel Core i7-13700H (up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 14 cores, 20 threads) |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form