Limited Time Sale$108.60 cheaper than the new price!!
| Management number | 209098249 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $72.40 | Model Number | 209098249 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP
| Brand | HP |
|---|---|
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR2 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Resolution | 4K, 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Gemini Lake |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | hfzcv-207 |
| Power Device | Internal Rechargeable Battery |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 64GB ABYS MicroSD Card |
| Screen Finish | Glossy |
| Audio features | Basic audio features with built-in speakers and headphone support |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4020 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 S |
| Processor Series | Celeron |
| Touchpad Feature | Yes |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Integrated Webcam |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, Bluetooth 5, HDMI, Headphone, Media Card, MicroSD, USB, USB 3.1 Type C |
| Memory Clock Speed | 2.8 GHz |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Built-in basic audio speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Microphone Form Factor | Dual-array microphones |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Student or Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.6"L x 8.2"W x 0.72"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10, Windows 10 Home |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form