Limited Time Sale$189.78 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117941 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $126.52 | Model Number | 209117941 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This is a Grade A Refurbished Dell Latitude 5410, featuring an Intel i5-10310U 1.7GHz processor, with 16GB of RAM, a 512GB Solid State Drive, Webcam, and a Windows 11 Pro Operating System. These units are retail ready including a brand new Operating System, functional batteries and AC Adapter (third-party new or OEM used). Each unit has been subjected to rigorous functionality testing before they leave our facility, they will offer you years of computing backed by our 90-Day Warranty! Our units have been cosmetically rejuvenated, but may have subtle signs of being preloved.
| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Latitude 5410 |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Comet Lake |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Latitude 5410 |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter |
| Screen Finish | smooth |
| Series Number | 5410 |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | Intel Core i5-10310U 1.70 GHz |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 pro 64 Bit |
| Processor Series | Core i5 Family |
| Touchpad Feature | present |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Webcam |
| Compatible Devices | [A wide range of devices compatible with USB, HDMI, Wi-Fi 5 (802.11ac), and Bluetooth 5.0] |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10 |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 30 Days |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | boundary |
| Optical Storage Device | CD-R |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 23 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.5"L x 12.72"W x 0.8"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Webcam, Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form