Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209101272 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209101272 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Acer Chromebook Spin 311, CP311-2H-C008, N4000, 4GB, 64GB, w
| UPC | 193199743992 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | pure silver |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Acer Chromebook |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 4.9 Pounds |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Acer |
| Model Number | NX.HKKAA.004 |
| Power Device | Lithium-ion battery with 5V charging |
| Video Output | USB-C |
| BuiltIn Media | B08JQNPNGG |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | intel |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron N4000 |
| Touchpad Feature | [YES] |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices via USB, USB-C, or Bluetooth |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | USB Type C |
| Cellular Technology | 4G |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Mouse, Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Optical Storage Device | DVD-R |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Battery Average Life Standby | 10 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.35"L x 8.11"W x 0.79"Th |
| Automatic Backup Software Included | Google Drive |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form