Limited Time Sale$147.50 cheaper than the new price!!
| Management number | 209101419 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $98.33 | Model Number | 209101419 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Condition: Moderate scratches on screen. Scratches can be felt with fingernail or visible when powered on. Moderate dented corners. Multiple knicks and/or blemishes, etched devices possible. Moderate wear markings. Device has been tested and is fully functional.
| UPC | 603784250588 |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | A1502 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.46 Pounds |
| Screen Size | 13.3 Inches |
| Battery Life | 9 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Apple Computer |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Model Number | ME864LL/A |
| BuiltIn Media | Adapter |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| Operating System | Mac OS |
| Processor Series | Core i5 Family |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, SDXC, Thunderbolt, USB |
| Memory Clock Speed | 1600 MHz |
| Hard Disk Interface | ATA |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3L |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400.00 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Battery Average Life Standby | 9 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 71.8 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form