Limited Time Sale$353.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209093531 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $236.00 | Model Number | 209093531 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
【Processor】 Intel Core 13th Generation i3-1315U up to 4.5 GHz, 10MB L3 Cache Processor, 6 cores, 8 threads 【Graphics】 Intel UHD Graphics 【OS】 Windows 11 Home 64-bit 【Memory】 16GB DDR4 SDRAM 【Hard Drive】 1TB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive 【 Display 】 15.6" HD 250 nits Touchscreen BrightView 【Wireless】 Wi-Fi 6E (2x2) + BT5.3 【Audio】 High Definition (HD) Audio, 2x Integrated Stereo Speakers 【Keyboard】 US English, NonBacklit Full Size Keyboard 【Webcam】 HD 720p with Temporal Noise Reduction 【Ports】 2 x SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 1 x SuperSpeed USB-C 3.2 5Gbps singaling rate (Supports data transfer only) 1 x AC input port 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone / Mic Combo Jack 【Battery】 Up to 10.25 Hours 【Color】 Natural Silver 【Dimensions】 14.17 x 9.29 x 0.73 【Weight】 3.52 lbs 【Bundle】 1 x 512GB External Hard Drive 1 x Microfiber Cloth 1 x Hotkey Sticker
| UPC | 194850999390 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Pavilion |
| Model Year | 2026 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Model Number | Pavilion |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 512GB External Hard Drive, Microfiber Cloth, Hotkey Sticker |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i3-1315U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | GDDR4 |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, USB keyboards and mice, external storage devices, Bluetooth devices, headphones, and microphones |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 13 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full Size, NonBacklit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, USB-A, USB-C, HDMI, Headphone/Mic Combo Jack |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student, Multimedia, Travel |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form