Limited Time Sale$119.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209100508 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $79.60 | Model Number | 209100508 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Get the essential productivity you want, without slowing down. This nimble laptop lets you easily shift from homework workhorse to marathoning your favorite shows.
| UPC | 193424190409 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Aqua Blue |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | HP Stream |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 720p |
| Unit Count | 38.4 Ounce |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 7.5 Hours |
| CPU L2 Cache | 512 KB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Model Number | 14-cb010nr |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP Stream Laptop 14-cb010nr |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 32 GB |
| Item Type Name | HP Stream 14-inch Laptop, Intel Celeron N3060, 4GB RAM, 32GB eMMC, Windows 10 S (14-cb010nr, Blue) |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | Celeron N3060 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Celeron |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 2 MB |
| Graphics Ram Type | DDR3 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Non-touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories compatible with USB, HDMI, and Wi-Fi standards. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI, Secure Digital Card, USB 3.0 |
| Memory Clock Speed | 1600 MHz |
| Hard Disk Interface | ATA-4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 6th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet, Full-size |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty. |
| Wireless Compability | 802.11b |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3L |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.48 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | personal, gaming, business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Battery Average Life Standby | 9 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.9"L x 13.27"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office 365, Windows 10 Home |
| Global Trade Identification Number | 00193424190409 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form