Limited Time Sale$1,139.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209120333 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $760.00 | Model Number | 209120333 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core Ultra 7 164U vPro Processor (E-cores up to 3.80 GHz P-cores up to 4.80 GHz) Memory: 32 GB LPDDR5X-6400MHz (Soldered) Storage: 512 GB SSD M.2 2242 PCIe Gen4 TLC Opal Display: 12.3" FHD+ (1920 x 1280), IPS, Anti-Reflection/Anti-Smudge, Touch, 100%sRGB, 400 nits, 60Hz, Low Power, Corning Gorilla Glass 3 Camera: Front 5MP IR/RGB Hybrid, Fixed Focus with Privacy Shutter + Rear 8MP RGB, Autofocus Battery: 42Wh Rechargeable Li-ion Battery, supports Rapid Charge (charge up to 80% in 1hr) with 65W AC adapter Fingerprint Reader Lenovo Digital Pen Connectivity: Intel Wi-Fi 6E AX211 2x2 AX vPro & Bluetooth 5.3 Graphics: Integrated Intel Graphics Keyboard: Backlit, Black - English (US) Docking Options: Various docking solutions supported via USB-C Ports: 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1 1x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x Pogo pin connector (8-point) Dimensions: 11.15 x 8.19 x 0.57 inches Weight: Approximately 3 lbs Color: Black Warranty: One Year Lenovo Courier or Carry-in Operating System: Windows 11 Pro 64
| UPC | 198156502353 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ThinkPad X12 Gen 2 Detachable |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1280 |
| Form Factor | Detachable |
| Screen Size | 12.3 Inches |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | ThinkPad X12 Gen 2 Detachable, battery, power adaptor and cord |
| Warranty Type | On Site |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 164U vPro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920x1280 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | USB-C docks, wireless devices via Wi-Fi and Bluetooth, devices using USB-C, Thunderbolt 4, or headphone/mic combo jack |
| Display Technology | IPS |
| CPU Model Generation | 7 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen, Touchscreen with Stylus Support |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | Lenovo 1 Year Courier or Carry-in |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5X |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | USB-C, Thunderbolt 4, Headphone/Mic Combo, Pogo Pin, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Enterprise, Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1280 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 11.15"L x 0.57"W x 8.19"Th |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Other Special Features of the Product | Support Stylus, Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form