Limited Time Sale$179.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209127081 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $120.00 | Model Number | 209127081 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
【Processor】Intel 4 Cores N100 CPU 【Graphics】 Intel UHD Graphics 【OS】 Windows 11 64-bit 【Memory】 4GB DDR5 SDRAM 【Hard Drive】 128GB PCIe SSD 【 Display 】 220nits Anti-glare 【Wireless】 11ac 2x2 + BT5.1 【Audio】 High Definition (HD) Audio, Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby Audio, Dual-array microphone 【Keyboard】 US English, NonBacklit Full Size Keyboard 【Webcam】 HD 720p with Privacy Shutter 【Ports】 1 x USB-A 2.0 1 x USB-A 3.2 Gen 1 1 x USB-C 3.2 Gen 1 1 x HDMI 1 x Headphone / Mic Combo Jack 【Battery】 Up to 10 Hours 【Color】 Gray 【Dimensions】 14.2 x 9.3 x 0.7 【Weight】 3.5 lbs
| UPC | 195477476929 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ideapad |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 9 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | ideapad |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | N100 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Atom |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | L2 cache |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive/In-Cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other standard USB, HDMI, or wireless accessories |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full Size |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | USB, HDMI, Audio Jack |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 0.78"W x 9.28"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form