Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209120860 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209120860 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key features of this Lenovo Thinkpad T490S(refurbished) laptop. ●CPU: i7-8565U (1.8GHz-4.6GHz, 8-core, 8-thread) ● Memory: 16GB DDR4 RAM ● Hard Drive: 512GB SSD ● Operating system: Windows 11 Pro 64 Bit - multi-language support English/Spanish/French. ●Display: 14 inch FHD (1920 x 1080) screen. ●Backlit Keyboard: Yes ●Touch Screen: No ● Fingerprint: No ●Bluetooth: Yes ● WIFL: Yes Includes: 1 x Lenovo Thinkpad T490S Laptop (Renewed) 1 x AC Adapter
| UPC | 785366570830 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo Thinkpad T490S |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Lenovo Thinkpad T490S Laptop |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i7-8565U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Wireless keyboards, mice, external displays, storage devices (USB, HDMI) |
| Display Technology | LED |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.27"L x 0.79"W x 9.17"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form