Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209126539 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209126539 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo Legion 5 Gen 10 Gaming Laptop: Ryzen 7 260, NVidia RTX 5060, 16GB DDR5 RAM, 512GB SSD, 15.3" WUXGA (1920x1200) Display
| UPC | 199271660317 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Legion 5 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Color Gamut | 100 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 9 Pounds |
| Screen Size | 15.3 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | Lenovo Legion 5 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | AC Adapter |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 7 260 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, wireless speakers, storage devices, printers |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 5100 MHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14"L x 1"W x 10"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form