Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209094494 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209094494 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 703670903021 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Villi Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Thinkpad T14s Gen 2 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Item Weight | 2.7 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 12 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 4266 MHz |
| Model Number | RM Thinkpad T14s Gen 2 |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1145G7 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 Family |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Memory Clock Speed | 4266 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, TrackPoint pointing device |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, HD Audio, TrackPoint |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form