Limited Time Sale$1,199.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209071355 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $799.60 | Model Number | 209071355 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor Intel Core Ultra 7 155H Processor (E-cores up to 3.80 GHz P-cores up to 4.80 GHz)Operating System Windows 11 Pro 64Graphic Card NVIDIA RTX 500 Ada Generation Laptop GPU 4GB GDDR6Memory 64 GB DDR5-5600MHz (SODIMM) - (2 x 32 GB)Storage 2 TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 Performance TLC OpalDisplay 14.5" 3K (3072 x 1920), IPS, Anti-Glare, Non-Touch, 100%DCI-P3, 430 nits, 120HzAC Adapter / Power Supply 135WWarranty 1 Year Courier or Carry-inBrand Mobile WorkstationScreen Resolution 3072 x 1920Touch Screen Non-TouchOperating System Language EN:English
| UPC | 198153473427 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | 21G2 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 3K |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 2.89 Pounds |
| Screen Size | 14.5 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | P14s Gen 5 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 120 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Power Adapter |
| Screen Finish | Matte/Anti-Glare |
| Series Number | 21 |
| Warranty Type | On Site |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | 6 or higher |
| CPU Model Number | Ultra 7 155H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 3072 x 1920 pixels |
| Number of Drivers | 2 |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other standard USB, HDMI, or wireless accessories |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 14th Generation |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA RTX 500 Ada Generation |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 Year Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Array microphone |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 3072x1920 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 430 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.44"L x 8.81"W x 0.7"Th |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form