Limited Time Sale$105.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209071575 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $70.00 | Model Number | 209071575 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product IdentifiersBrandAcerMPNCB315-3H-C69KUPC0195133214483ModelSamsung ChromeBookeBay Product ID (ePID)19063457046Product Key FeaturesSSD Capacity64 GBMost Suitable ForCasual ComputingGPUIntel UHD Graphics 600Hard Drive Capacity64 GBOperating SystemChrome OSColorSilverProcessor Speed1.10 GHzConnectivityUSB 3.0, USB-C, USB 3.1Storage TypeeMMCProcessorIntel Celeron NGraphics Processing TypeIntegrated/On-Board GraphicsFeaturesBluetooth, Built-in Webcam, Wi-Fi, Built-in MicrophoneScreen Size15.6 inRAM Size4 GBSeriesChromebookTypeNotebook/LaptopMaximum Resolution1366 x 768
| UPC | 195133214889 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Acer laptop |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Form Factor | Netbook |
| Item Weight | 3.59 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 12 Hours |
| CPU Codename | Gemini Lake |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
| Chipset Type | Intel chipset for Celeron N4020 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Acer |
| Model Number | Acer laptop |
| Video Output | DisplayPort over USB-C |
| BuiltIn Media | Laptop, Accessories |
| Screen Finish | Matte |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | N4020 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron N4020 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | USB Type-C devices, USB 3.0 devices, Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB, USB 3.1 Type A |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7th |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Numeric Keypad |
| Keyboard Description | Ergonomic |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Screen Bezel Thickness | 0.37 inches |
| CPU Model Speed Maximum | 2.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.42"L x 9.86"W x 0.8"Th |
| Automatic Backup Software Included | Google Play |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form