Limited Time Sale$479.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209078142 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $319.60 | Model Number | 209078142 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core Ultra 5 125H (up to 4.5 GHz, 18 MB L3 cache, 14 cores, 18 threads)Graphics: Intel Arc GraphicsChipset: Intel SoC PlatformMemory: 16GB DDR5 RAMStorage: 512GB PCIe NVMe M.2 SSDAudio Chip: High Definition (HD) Audio, Senary SN6141 codecSpeakers: Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos, audio by HARMANCamera: FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy ShutterMicrophone: 2x, ArrayPower Adapter: 65W USB-C (3-pin)Display: 16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, Non-Touch, 45% NTSCKeyboard: Backlit, EnglishDimensions (WxDxH): 14.01 x 9.80 x 0.40/0.67 (front/rear), 0.83 (maximum) inchesWeight: Starting at 1.63 kg (3.59 lbs)Operating System: Windows 11 ProfessionalEthernet: 100/1000M (RJ-45)WLAN + Bluetooth: Intel Wi-Fi 6E AX211 2x2 AX; Bluetooth 5.3Ports:1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On1x USB-C (USB 20Gbps / USB 3.2 Gen 2x2), with USB PD 3.1 and DisplayPort 1.41x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.1 and DisplayPort 2.11x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)1x Ethernet (RJ-45)Kensington Security SlotSecurity Chip: Firmware TPM 2.0 EnabledFingerprint Reader: Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power ButtonPhysical Locks: Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
| UPC | 197528267388 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ThinkPad E16 |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 7 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Gen 3 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Ultra 5 125H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi connectivity |
| Display Technology | IPS |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11.be, 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, USB-C, USB-A, HDMI, Ethernet, Audio combo jack |
| Ram Memory Maximum Size | 40 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 0.73"L x 9.29"W x 14.01"Th |
| Other Special Features of the Product | 16:10 Aspect Ratio Display, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form