Limited Time Sale$353.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209110065 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $236.00 | Model Number | 209110065 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
【Processor】 AMD Ryzen 5 7530U, Up to 4.5 GHz, 15MB L3 cache, 6 cores, 12 threads 【Graphics】 AMD Radeon Graphics 【OS】 Windows 11 Pro 64-bit 【Memory】 16GB DDR4 SDRAM 【Hard Drive】 512GB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive 【 Display 】 15.6" FHD (1920x1080) 300 nits Anti-glare 【Wireless】 Wi-Fi 6, 8852BE 2x2 + BT5.3 【Audio】 High Definition (HD) Audio, 2x Integrated Stereo Speakers 【Keyboard】 US English, NonBacklit Full Size Keyboard 【Webcam】 HD 720p with Temporal Noise Reduction 【Ports】 2 x SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 1 x SuperSpeed USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only) 1 x AC input port 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone / Mic Combo Jack 【Battery】 Up to 8 Hours 【Color】 Gray 【Dimensions】 14.17 x 9.29 x 0.73 【Weight】 3.3 lbs
| UPC | 194850781612 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | G10 |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | G10 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Ryzen 5 7530U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | GDDR4 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, or wireless connectivity options. |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full Size, NonBacklit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, USB, USB-C, HDMI, Audio |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form