Limited Time Sale$557.97 cheaper than the new price!!
| Management number | 209126180 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $371.98 | Model Number | 209126180 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo ThinkBook 16 Gen 7 laptop is a powerful computer designed for business professionals. Processor: AMD Ryzen 5 7533HS Processor (3.30 GHz up to 4.45 GHz). RAM: 32GB DDR5, Storage: 1TB NVMe, WiFi 6, Graphics: AMD Radeon 680M Graphics and Fingerprint Reader. Display: FHD+ 16" (1900 X 1200) Anti-glare screen. The text is sharp and clear, and the colors are more vivid. Increased brightness and expanded contrast. Windows 11 Pro. Optimized for School Education, Designers, Professionals, Small Business, Programmers, Gaming, Streaming, Video Conference and Online Classes, Remote Learning, Zoom Meeting.
| UPC | 197528652252 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Thinkbook 16 G7 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 2.43 Kilograms |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | Thinkbook 16 G7 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Front Camera and Microphone |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | Ryzen 5 7533HS |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that support HDMI, USB, Bluetooth, or Wi-Fi connections |
| Display Technology | LED |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10th Generation |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon 660M |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US English Keyboard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14"L x 0.69"W x 10"Th |
| Other Special Features of the Product | Business laptop, Fingerprint Reader, HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form