Limited Time Sale$425.10 cheaper than the new price!!
| Management number | 209097296 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $283.40 | Model Number | 209097296 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
【Product Features】 Display 15.6" 144Hz FHD (1920 x 1080) anti-glare display, IPS panel, Micro-edge Processor Intel Core i5-12450H Processor (8 Cores, 12 Threads, 12MB L3 Cache, Base Frequency at 1.5 GHz, up to 4.4 GHz at Max Turbo Frequency) Graphics NVIDIA GeForce RTX 3050 (4 GB GDDR6) Operating System Windows 11 Home Ports: 1 x HDMI 2.1 2 x USB Type-A (5Gbps signaling rate) 1 x RJ-45 1 x USB Type-C (5Gbps signaling rate) 1 x Multi-format SD media card reader 1 x Headphone/microphone combo Webcam HP True Vision 720p HD camera Connectivity 802.11a/b/g/n/ac (2x2)(19a) Wi-Fi and Bluetooth Dimensions 14.09 x 10.04 x 0.93 inches Weight 5.06 lbs
| UPC | 198122365562 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Victus |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Alder Lake |
| Chipset Type | Intel + NVIDIA |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP Victus |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | batterypack |
| Screen Finish | Matte/Anti-Glare |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Basic audio capabilities with headphone/microphone combo port |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 1.5 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | i5 12450H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5-12450H |
| Touchpad Feature | Touchpad Present |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Non-touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 720p HD |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use HDMI, USB, SD card, Wi-Fi, or Bluetooth connections. |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | no |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 10.04"W x 0.93"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Notebook Pointing Device Description | Enlarged touchpad |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Webcam, Enlarged Touchpad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form