Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209102172 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209102172 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
STATEMENTOriginal Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.GENERAL INFORMATIONBrand: LenovoSeries: Lenovo - Legion 7i 16" 2.5k OLED Gaming LaptopColor: Glacier WhiteOperating System: Windows 11 Pro PROCESSORCPU: Intel Core Ultra 9 275HXTotal Cores: 24Total Threads: 24Performance-core Base Frequency: 2.7 GHzMax Turbo Frequency: 5.4 GHzCache: 36 MB Intel Smart CacheTotal L2 Cache : 40 MB GRAPHICSGraphics Type: DedicatedGPU: NVIDIA GeForce RTX 5070Video Memory (VRAM): 8 GB GDDR7Advanced Graphics Rendering Technique(s): DLSS (Deep Learning Super Sampling) DISPLAYScreen Size: 16 inchesResolution: 2560 x 1600Display Type: OLEDRefresh Rate: 240HzBrightness: 500 nitsColor Coverage: 100% DCI-P3 MEMORY & STORAGEMemory: 32 GB DDR5, 5600MT/s RAMStorage: 1 TB PCIe Gen 4 NVMe SSD PORTS1 x USB-C 3.22 x USB-A 3.21 x HDMI 2.11 x SD 4.0 Card Reader1 x Headphone/Microphone Combo Jack WIRELESSWi-Fi 7 (BE 160MHz)Bluetooth 5.4 FEATURESKeyboard: Backlit KeyboardLegion Coldfront: HyperAI Feature: Windows Copilot AINahimic by SteelSeries Audio for GamesLegion TrueStrike Keyboard BATTERY LIFEBattery Chemistry: Lithium-polymerBattery Life (up to): 7.18 hours DIMENSIONSWidth: 14.24 inchesDepth: 10.37 inchesHeight: 0.7 inchesWeight: 4.51 lbs IncludedOptical Drive Type: NoneCharger: YesUser Guide: Yes
| UPC | 197530338625 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Glacier White |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Lenovo Legion 7i Gaming Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 2.5K |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 16 Inches |
| CPU L2 Cache | 40 MB |
| CPU L3 Cache | 36 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | 83KY0003US |
| Refresh Rate | 240 |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 4 (DisplayPort 2.1) |
| BuiltIn Media | Lenovo Legion 7i Ultra 9, RECOLX AI Voice Recorder,shipped separately, REDRAGON Accessories,shipped separately |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 24 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| CPU Model Number | Ultra 9 275HX |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 9 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, SD card, Wi-Fi, or Bluetooth connections. |
| Display Technology | 2.5K, OLED |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, HDMI, MicroSD, Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen 2×2 |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | 2 x 2W Speakers By HARMAN |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 9th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 years manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11.be, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Screen Bezel Thickness | Thin |
| CPU Model Speed Maximum | 5.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Developer, Entertainment, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 500 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.24"L x 0.7"W x 10.37"Th |
| Other Special Features of the Product | 16" 2.5k 240Hz 500 nits OLED Display, Intel Core Ultra 9 275HX, Legion Coldfront: Hyper, Legion TrueStrike Keyboard, Nahimic by SteelSeries Audio for Games |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form