Limited Time Sale$113.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209114814 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $76.00 | Model Number | 209114814 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The IdeaPad 1i raises the bar on every affordable laptop with a super-efficient Pentium Silver processor in a thin and compact 17.9 mm chassis that makes multitasking a breeze while boosting energy efficiency with up-to-11 hours of battery life and rapid charge. Get more value with four-sided narrow bezels for maximum screen, Dolby Audio speakers and Flip to Start for instant bootup. Optimize your video call experience with a 1MP camera that comes with a privacy shutter to keep out prying eyes and Smart Noise Cancelling to cut out background noise.
| UPC | 840347600323 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Ideapad 1 15Ijl7 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.4 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 11 Hours |
| CPU L2 Cache | 4 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Ideapad 1 15Ijl7 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam |
| Screen Finish | matte with an anti-glare finish |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Pentium Silver N6000 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Pentium |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories via USB, HDMI, and wireless connectivity options. |
| Display Technology | LED |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 Year Warranty Direct from Lenovo |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | CD-R |
| CPU Model Speed Maximum | 1.1 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Front Photo Sensor Resolution | 1 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 3000 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.29"L x 14.18"W x 0.7"Th |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 1 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form