Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209094600 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209094600 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo IdeaPad Slim 14" FHD Touchscreen Chromebook
| UPC | 196379351154 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 2.9 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 3200 Microhertz |
| Model Number | Lenovo IdeaPad |
| BuiltIn Media | 7-in-1 Docking Station, 32GB MicroSD Card, Type-C Data Cable, 3-in-1 Charging Cable, Suede Cleaning Cloth |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | MediaTek |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| CPU Model Number | MediaTek Kompanio 520 |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | MediaTek MT8183 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB, Wi-Fi, or Bluetooth-enabled accessories |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | MediaTek Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | LPDDR4X |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Student, Everyday Use, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.83"L x 8.73"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form