Limited Time Sale$299.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 208623342 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $200.00 | Model Number | 208623342 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
83KR000JUS Smarter, faster, and built for anything—the AI-enhanced Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 laptop boasts Intel Core Ultra processors and an NPU to optimize AI tasks. This hardware-enabled AI PC delivers up to 30% more CPU and 210% GPU boost. With a 360° hinge, vibrant display, military-grade toughness, and an all-day battery, it’s ready for everyday activities.
| RAM | LPDDR5X |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Cosmic Blue |
| Series | 83KR000JUS |
| Batteries | 1 Nonstandard Battery batteries required. (included) |
| Processor | 4.8 GHz intel_core_ultra_5 |
| Hard Drive | 512 GB SSD |
| Item Weight | 3.53 pounds |
| Chipset Brand | Intel |
| Processor Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Flash Memory Size | 8 GB |
| Product Dimensions | 12.32 x 8.93 x 0.68 inches |
| Number of Processors | 6 |
| Item Dimensions LxWxH | 12.32 x 8.93 x 0.68 inches |
| Number of USB 30 Ports | 4 |
| Standing screen display size | 14 Inches |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form