Limited Time Sale$86.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113244 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $58.00 | Model Number | 209113244 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Latitude 3189 2-in-1 11.6 inch HD Touchscreen Laptop PC - Intel Pentium N4200 2.5GHz, 8GB, 128GB SSD (Renewed)
| UPC | 842628118626 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Voltage | 20 Volts |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | Dell Latitude 3189 |
| Model Year | 2017 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 3.25 Pounds |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| CPU Codename | Apollo Lake |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 1866 MHz |
| Model Number | Dell Latitude 3189 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Charger |
| Screen Finish | Matte or Anti-Glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | N4200 |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Pentium |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | DDR3 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Solid State Drive |
| Memory Clock Speed | 1866 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 6th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Microphone Form Factor | Boundary |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 2.5 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Number of Ethernet Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12"L x 1"W x 8"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form