Limited Time Sale$137.97 cheaper than the new price!!
| Management number | 209096841 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $91.98 | Model Number | 209096841 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ASUS Chromebook Laptop - 14inch Full HD screen features IPS Anti-glare screen makes more versatile and more convenient to use; FHD resolution boasts impressive color and clarity; Narrow bezels gives users a greater workspace more flexible so they can be more productive in bright conditions. More Power Enjoy high application performance & smoother gaming experiences & efficient multitasking capabilities with 8Core MediaTek Kompanio 520 processors. Wireless Wi-Fi 6 Ultrafast Wi-Fi 6 lets you game reliably at LAN speeds wherever compatible connections are available. Backlit Keyboard Light up your productivity. Whether it's a late-night work session, nighttime flight or bedtime emails, see every part of your keypad clear as day. Google Chrome OS With thousands of apps, built-in protection and cloud backups. It is secure, fast, up-to-date, versatile and simple. Built-in Cloud Support Easily save your files to your Google Drive account for secure access wherever you go. You can also sync with your other devices running Chrome and even work offline when needed. All Day Battery Life Fast, efficient browsing with 13.5 hours long battery life and USB-C charging. Front-Facing Camera with Microphone Makes it easy to video chat with family and friends or teleconference with colleagues. Built-in Media Reader for Simple Photo Transfer Supports SD, SDHC and SDXC memory card formats. Ultralight and Thin Weighs 3.19 lbs. and 0.69" thin.
| UPC | 195553779197 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ASUS Chromebook |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 3 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| Chipset Type | MediaTek Kompanio 520 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Power Device | USB Power Delivery |
| BuiltIn Media | battery |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Brand | MediaTek |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | MediaTek |
| CPU Model Number | MediaTek Kompanio 520 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | MediaTek Kompanio 520 |
| Touchpad Feature | Basic Touchpad |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Basic Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Laptop, Desktop, Tablet, Smartphone, External Display, Mouse, Keyboard, Storage Device, Printer |
| Display Technology | LED with IPS |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 1st Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Pro 560 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR4X |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Screen Bezel Thickness | 0.62 inches |
| CPU Model Speed Maximum | 2.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.95"L x 8.13"W x 0.62"Th |
| Automatic Backup Software Included | Google Drive, Media Reader, Webcam |
| Other Special Features of the Product | Lightweight, Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form