Limited Time Sale$209.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209102584 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $139.60 | Model Number | 209102584 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 195891877944 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Voltage | 45 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Ideapad 5i |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 12 Hours |
| Chipset Type | intel |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | 5i |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC Adapter |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Laptop with built-in speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-1135G7 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Intel Core i5-1135G7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, and other USB or Bluetooth-enabled accessories |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | 256GB NVMe SSD |
| Memory Slots Available | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form