Limited Time Sale$377.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209081567 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $252.00 | Model Number | 209081567 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP - 15.6" Touch-Screen Full HD Laptop - Intel Core i7 1255U- Natural SilverStatement: Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.FeaturesScreen Size: 15.6 inchesScreen Resolution: 1920 x 1080 (Full HD)Display Type: LEDScreen Type: IPS Touchscreen: Yes Processor Brand: IntelProcessor Model: Intel 12th Generation Core i7 1255UCPU Boost Clock Frequency: 4.7 GHzCPU Cores: 10-coreSystem Memory (RAM): Up to 64GBType of Memory (RAM): DDR4Storage Capacity: Up to 2TBStorage Type: SSDGraphics: Intel Iris Xe GraphicsGraphics Type: IntegratedOperating System: Windows 11 Home in S ModeBattery Life (up to): 10 hoursWebcam: 720pBuilt-In Microphone: YesMedia Card Reader: YesWireless Connectivity: Bluetooth, Wi-FiDimension: 14.11 "W x 9.53 "D x 0.71 "H Weight: 3.75 poundsPorts: 1 x HDMI 1.41 x USB-C 3.02 x USB-A 3.01 x Headphone/Microphone JackOptical Drive Type: NoManufacturer's Warranty: 1 year
| UPC | 197497869675 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Touchscreen Laptop |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.75 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP Touchscreen Laptop |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | 802.11ac |
| CPU Model Number | 1255U |
| Operating System | Windows 11 S |
| Processor Series | Core i7 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 720p HD Camera |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, audio devices |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 0.71"W x 9.53"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
| Notebook Pointing Device Description | touchscreen |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form