Limited Time Sale$143.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117787 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $95.60 | Model Number | 209117787 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Tailor your performance with the Lenovo IdeaPad 3 15-inch laptop. Engineered to deliver powerful, long-lasting performance, this Windows laptop has the new AMD Ryzen 3 3250U mobile processors with Radeon Vega 3 graphics, allowing you to get more done faster. The multi-core processing power gives you incredible bandwidth to do more on several applications at the same time. Plus, you can quickly switch between the quickest performance with 'Max mode' and a quieter experience in 'battery saving mode' with the simple Q-Control. The IdeaPad 3 includes a 15. 6" HD (1366 x 768) display with beautiful video and Dolbsy Audio for crystal-clear sound. This laptop gives you more for your entertainment, whether you're watching streaming video, listening to music, or enjoying a video chat with friends. The narrow bezels on both sides of the screen provide more viewing area and less clutter. A great choice for working from home, students who need a reliable notebook for school, or anyone who's looking for a computer for everyday tasks, the IdeaPad 3 is a dependable entry-level laptop.
| UPC | 195042565393 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Business Black |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | IdeaPad 3 15" |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.84 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 9 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | 81W10094US |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, User Guide |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | [Enhanced audio capabilities] |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Item Type Name | Notebook |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | Ryzen 3 3250U |
| Operating System | Windows 10 S |
| Processor Series | Ryzen 3 3250U |
| Touchpad Feature | [YES] |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 4.1 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | L2 cache |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Laptop |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 3 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Vega 3 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Traditional |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 Year Limited Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Microphone Form Factor | Built-in or Integrated |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 35 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.26"L x 9.98"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | built for entertainment, multitasking & privacy |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form