Limited Time Sale$303.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 208617741 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $202.00 | Model Number | 208617741 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
TGC Distributors sells computers with upgraded configurations. The manufacturer box may be opened to install the upgrades.one month GaLiMu support included Lenovo IdeaPad 1i 15.6 LaptopOperating System: Windows 11Processor: 12th Generation Intel Core i5-1235U processor, 10-core, 3.30 GHz up to 4.40 GHz;Graphics: Intel Iris Xe Graphics RAM: 16GB 3200MHz DDR4 Storage: 512GB Solid State Drive (SSD)Display: 15.6" FHD (1920x1080) TN 220nits Anti-glare Optical Drive: None / No DVD±RWWireless: Bluetooth, 2x2 802.11AX (WiFi 6)Ports: 1x USB 2.0, 1x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only), 1x HDMI 1.4b, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Card reader, 1x Power connectorBattery life: Up to 10 HoursColor: Cloud GreyDimensions (WxDxH): 9.29 x 14.17 x 0.70 InchesWeight: 3.52 pounds
| RAM | DDR4 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Cloud Grey |
| Series | IdeaPad 1 15IAU7 |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Processor | 3.3 GHz core_i5_1235u |
| Hard Drive | 512 GB SSD |
| Item Weight | 3.59 pounds |
| Memory Speed | 3.2E+3 MHz |
| Chipset Brand | Intel |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Processor Brand | Intel |
| Card Description | Intel Iris Xe Graphics |
| Operating System | Windows 11 |
| Flash Memory Size | 512 GB |
| Item model number | Intel Core i5-1235U |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Optical Drive Type | None / No DVD±RW |
| Product Dimensions | 9.29 x 0.7 x 14.17 inches |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Number of Processors | 10 |
| Item Dimensions LxWxH | 9.29 x 0.7 x 14.17 inches |
| Max Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of USB 20 Ports | 1 |
| Number of USB 30 Ports | 2 |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Average Battery Life in hours | 1E+1 Hours |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form