Limited Time Sale$299.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209120166 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $199.99 | Model Number | 209120166 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo IdeaCentre Tower Desktop packs next-gen performance with the Intel Core, delivering fast, smooth multitasking for work, study, and everyday content creation. Enjoy quick startup and responsive app switching with DDR5 memory and PCIe NVMe storage, plus modern connectivity including Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, and Gigabit Ethernet. With versatile front and rear ports—USB-C, multiple USB-A, HDMI 2.1, and audio jacks—this sleek Luna Grey tower is ready for your home, office, or school setup on Windows 11.
| UPC | 195477148383 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Lenovo |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED/LCD (4K UHD) |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Mouse |
| Item Dimensions | 22.1 x 16 x 10.8 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.9 GHz |
| CPU Model Number | 300 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel N |
| Processor Socket | Socket |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, USB Type C |
| Hard Disk Interface | PCIE x 8 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Standard QWERTY keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | Z |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form