Limited Time Sale$196.67 cheaper than the new price!!
| Management number | 209111938 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $131.11 | Model Number | 209111938 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
➤ Key features and benefits:Model: Dell OptiPlex 5070 SFFCPU: Intel Core i5-9500Memory: 16GB RAMHard disk: 256GB SSDOperating System: Windows 11 Professional 64-bitNetworking: USB Wi-Fi + Bluetooth AdapterInterface:1 x Universal Audio Jack 1 x Line Out Port 1 x USB 3.1 Gen 2 Type-C Port 4 x USB 2.0 Port 5 x USB 3.1 Gen 1 Port 1 x RJ-45 Port 2 x DisplayPorts 1 x Power ConnectionIncludes:● Dell OptiPlex 5070 SFF● 90-day warranty● USB WiFi+BT● Dimensions (W x D x H): 92.6 x 292 x 290 mm (3.64" x 11.49" x 11.41")● Weight: 5.26 kg (11.59 lbs)
| UPC | 637609808715 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 5070 SFF |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell OptiPlex 5070 SFF |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.4 |
| Total Usb Ports | 10 |
| CPU Model Number | Intel Core i5-9500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | Socket AM2+ |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | AV Port, DisplayPort, Ethernet, Headphone, USB, USB 2.0, USB Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | wired |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Cache Memory Installed Size | 256 GB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form