Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209120554 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209120554 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
WWC specialize in computers with personalized configurations. The factory packaging may be unsealed for installation of upgrades to meet the advertised specifications. The modified product will undergo professional testing and then resealed.HP VICTUS-15-FA0033DX LaptopDisplay: 15.6" FHD (1920 x 1080) Anti-glare 250 nits 45% NTSC Thin Bezel DisplayCPU: Intel Core i5-12450H 8-Core Processor (Up to 4.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB Intel Smart cache, 8 Cores: 4 Performance Core + 4 Efficient Core, 12 Threads)Graphics: NVIDIA GeForce RTX 3050 with 4GB GDDR6Memory: Upgraded to 8GB DDR4 SDRAM 3200 MHzHard Drive: Upgraded to 512GB NVMe M.2 SSDOperating System: Windows 11 HomeOptical Drive: No Optical DriveWireless Connectivity: MediaTek Wi-Fi 6 (2x2) Bluetooth: Bluetooth 5.3Camera: 720p HD CameraPower: 70Wh Lithium-Ion, with 200W AC AdapterPorts: 1x USB-C (DisplayPort 1.4 and Power-off Charging and 5Gbps), 2x USB (5Gbps); 1x RJ-45; 1x HDMI v2.1; 1x Headphone / microphone combo jackSize and Weight: 14.09" L x 10.04" W x 0.93" H inches, 5.06 lbsColor: Performance BlueWWC 32GB USB Drive included
| UPC | 197961006605 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Performance Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Victus Gaming 15 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 5.1 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200.5 MHz |
| Model Number | 15-FA0033 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Intel Core i5-12450H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, RJ-45, or Bluetooth connections. |
| Display Technology | LCD with IPS |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4400 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.1"L x 10.03"W x 0.94"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form