Limited Time Sale$347.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113238 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $232.00 | Model Number | 209113238 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
【Processor】AMD Ryzen7 7730U, 8C + 16T, Up to 4.5GHz, L3 Cache 16MB, Precision Boost 2 【Graphics】 AMD Radeon Graphics 【OS】 Windows 11 Pro 64-bit 【Memory】 16GB DDR4 SDRAM 【Hard Drive】 512GB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive 【 Display 】 15.6" FHD (1920x1080p) 【Wireless】 Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2 【Audio】 High Definition (HD) Audio, Stereo speakers x2 【Keyboard】 US English, Backlit Full Size Keyboard 【Webcam】 FHD 1080p with Privacy Shutter 【Ports】 1 x USB 2.0 Gen 1 2 x USB 3.2 Gen 1 2 x USB Type-C 3.2 1 x Power 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone / Mic Combo Jack 【Battery】 Up to 8 Hours 【Color】 Pure Silver 【Dimensions】 14.2 x 9.97 x 0.76 【Weight】 3.95 lbs
| UPC | 195133445856 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Aspire |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Acer |
| Model Number | Aspire |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| CPU Model Number | Ryzen 7 7730U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | GDDR4 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, audio devices, and other accessories with USB, HDMI, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, USB-C, HDMI, Audio |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.2"L x 9.97"W x 0.76"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form