Limited Time Sale$468.93 cheaper than the new price!!
| Management number | 209094116 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $312.62 | Model Number | 209094116 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP SmartBuy PB450G6 i5-8265U 15 8GB/256 PC Intel i5-8265U, 15. 6 FHD AG LED UWVA, UMA, Webcam, 8GB DDR4, 256GB SSD, AC+BT, 3C Batt, W10 Pro64, 1yr Wrty U. S. - English localization
| UPC | 193424683963 193424683079 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver & Black |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP ProBook |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5 Pounds |
| Screen Size | 15 Inches |
| CPU Codename | Whiskey Lake |
| CPU L1 Cache | 6 MB |
| CPU L2 Cache | 1 MB |
| Chipset Type | Intel HM310 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Hp Inc |
| Model Number | 5VC00UT#ABA |
| Power Device | Internal Battery |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam |
| Screen Finish | matte or anti-glare |
| Audio features | [Standard headphone features] |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | Core i5-8265u |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 720P HD Webcam |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that can interface with USB, HDMI, USB Type-C, Bluetooth, or Wi-Fi |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, DisplayPort, USB |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Hard Disk Interface | Ethernet |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Description | Dedicated, Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | HP premium backlit keyboard, full-size, spill resistant with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | Limited Warranty |
| Wireless Compability | 802.11a, 802.11a/b/g/n, 802.11a/b/g/n/ac, 802.11abg |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 3.9 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 1 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Hard Disk Rotational Speed | 1 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 4.9 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 4"L x 2"W x 8"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form